Czy ktoś samoistnie chodzi do lekarza laryngologa, aby profilaktycznie przeprowadzić badania słuchu?

Prawdopodobnie każdy z nas będąc dzieckiem usłyszał od swoich rodziców „powszechne” zdanie – „słyszysz co mówię?”, „czy Ty jesteś głuchy?”, „czy ja mówię niewyraźnie?” A ile osób wypowiada to zdanie współcześnie, mówiąc do własnych pociech czy też współmałżonka. Czy kiedyś jednak przeszło nam poprzez głowę, że ktoś de fakto może mieć problem ze słuchem? W szpitalu, tuż po urodzeniu, dzięki sprzętowi WOŚP, maluszkom przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu.

Wynik badania w większości przypadków jest właściwy, ale czy na zawsze? Czy ktoś sam od siebie odwiedza specjalisty laryngologa, aby profilaktycznie zrobić szczegółowe badania słuchu? Laryngolog takie badania przeprowadza normalnie, jest to dla niego badanie tak normalne jak dla internisty chociażby osłuchanie klatki piersiowej podczas wizyty. Jeżeli okaże się, iż z słuchem coś jednak szwankuje, rzeczywiście nie ma się czego bać. Na dzień dzisiejszy medycyna niezwykle się rozwinęła, i aparat, odbierany jest zupełnie inaczej niż dawniej.

Aparaty niektórych firm są wykonane z silikonu, a zatem niemal niezauważalne. Ciekawą informacją są też wzmacniacze dźwięku (w naszym prawie nie są one odbierane jak aparaty słuchowe gniezno). Są one wielkości monety jednogroszowej, lekkie i wyglądają jak końcówka od słuchawek dousznych. Także aparaty ortodontyczne zostały odczarowane i obecnie nie słychać głupich żartów w placówkach szkolnych z maluszków „szablozębnych”, jak jeszcze 20 lat temu. Współcześnie aparaty na zęby są niezauważalne, a kolorowe gumeczki w aparacie są wręcz na topie. Niewątpliwie wniosek jest jeden – zarówno technologia posunęła się do przodu, i producenci medycznego sprzętu prześcigają się w udogodnieniach dla swoich pacjentów, jak i zmianie uległo podejście osób. Wzrosła się ludzka świadomość i tolerancja I oby tak było non stop.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *