Stojaki rowerowe są niezbędne na planie miasta.

W dobie nowoczesnego budownictwa i coraz szybszego rozwoju miast, stawia się duży nacisk na ekologię oraz ochronę przyrody. Coraz większa ilość osób w miastach generuje olbrzymie zapotrzebowanie na nowe lokale mieszkalne. Miejska architektura stara się sprostać wymaganiom przybywających mieszkańców a także próbuje rozstawiać bloki tak, by nie zaburzały przepływu powietrza, oraz dodatkowo dostarczały bardzo dużo zielonej przestrzeni dla ludności miasta. W dodatku, coraz częściej możemy spotkać się z wielką potrzebą ludzi, jaką jest zadbanie o ekologię i czystość w mieście. Takie podejście sprawia, iż architekci muszą zadbać o dużą ilość koszów na segregowane odpady, koszów na nieczystości po pupilach, a dodatkowo przede wszystkim dużą ilość dróg dla rowerzystów i chodników. Zatłoczenie w aglomeracjach wywołuje zwiększoną liczbę pojazdów na drogach, a to skutkuje pojawiającymi się zakorkowanymi drogami w dowolnej części miasta.

Coraz więcej osób, próbuje oszczędzić czas oraz stosuje inne środki lokomocji aniżeli własny samochód. W większości są to autobusy a także tramwaje, jednakże coraz to częstszym wyborem są rowery a ponadto hulajnogi elektryczne. Jak w sytuacji hulajnóg, nie jest kłopotem złożenie jej oraz zapakowanie w futerał ochronny oraz przenoszenie ze sobą, tak w sytuacji roweru, nie jest to już takie proste. Nie mamy, ażeby rower złożyć oraz zabierać go z sobą na uczelnię czy do pracy, w związku z czym wiata przystankowa są coraz to bardziej potrzebne na planie miasta. Muszą znaleźć swoje miejsce przy każdym większym obiekcie w mieście, oraz powinny mieć odpowiednią ilość miejsc. Coraz to częściej możemy spotkać bardzo duże parkingi dla rowerów, jakie wyposażone są w dach, oraz dodatkowo posiadają dobre zabezpieczenia przed złodziejami. Jednakże, mimo rosnącej ilości takowych miejsc, stale możemy zetknąć się z opinią, iż nadal ich brakuje, lub już postawione są źle zaprojektowane. Są małe a także są w niedogodnych miejscach, przez co wyznaczony teren zajmowany jest przez motocykle, a także auta.
Powoduje to, iż rowerzysta nie ma możliwości korzystać z wyznaczonego dla niego miejsca a także jest zmuszony poszukiwać innej możliwości przy słupkach a także barierkach. Dlatego też tak istotne jest, ażeby na planie miasta wyznaczyć dobrze położone miejsca dla rowerów, jak i odpowiednio je zaprojektować bez szkody dla innych. Miasto zadbało także o osoby, które nie posiadają prywatnych środków komunikacji i wymyśliło system wypożyczania sprzętu na minuty. Ten system funkcjonuje w każdym rozwijającym się mieście, posiada dużą ilość sprzętów oraz dodatkowo parkingów, gdzie możemy po upływie czasu zwrócić rower. Takie miejsca w znaczącej liczbie sytuacji są zlokalizowane przy przystankach bądź w miejscach częściej uczęszczanych jak centrum handlowe czy rynek. Taka inicjatywa, wspiera osoby, które chcą być przyjazne dla środowiska, sprawnie poruszać się po mieście, ale nie mają możliwości mieć własnego sprzętu. W rozwijających się aglomeracjach takie rozwiązania będą niezbędne na każdej ulicy i przy każdym budynku.